Menu Zamknij

Facebook

Cześć! Najpewniej znaleźliście się tutaj klikając w link na Facebooku lub Patronite; może nawet jakimś cudem wpisaliście tak cudowne hasło jak “odjechane zwierzątka” w Google. Tak czy inaczej, rozgośćcie się, przeglądajcie posty, udostępniajcie linki, polecajcie znajomym. Dla ułatwienia możecie zrobić to bezpośrednio na fanpage. Aby tam trafić, kliknijcie link poniżej. Miłego czytania!

1 day ago

Odjechane zwierzątka i jak ich szukać w internecie

Eolophus roseicapilla – Kakadu różowa
Wybory wyborami… a podbój świata podbojem świata. Przed wami złoczyńca, spiskowiec, jedyny przedstawiciel rodzaju Eolophus. Kakadu różowa.
Dobra, w powyższym opisie trochę przesadziłam. Ale tylko trochę; musicie przyznać, spojrzenie naszego dzisiejszego gościa ma taki szelmowski błysk. Ta papuga ewidentnie wie coś, czego my nie wiemy.
Kakadu różowa jest mieszkanką Australii i prawdopodobnie najliczniejszym gatunkiem kakaduowatych na Ziemi. Wdzięczna, czubata i wszystkożerna papuga najchętniej występuje w buszu lub na krańcach miast – w dużych stadkach. Głośne zachowanie może denerwować wiele osób, ale ta uroczość, no nie można się jej oprzeć.
Ale może takim hałasem mści się za niefajne określenia. Pojawiające się w australijskim slangu słowo galah oznacza głupca, idiotę lub klauna.
No niemiło, niemiło. A to taki uroczy ptaszek.
Autor: Jim Bendon
... See MoreSee Less

View on Facebook

2 days ago

Odjechane zwierzątka i jak ich szukać w internecie

Lemur catta – Lemur katta
No dasz mnie to polizać czy nie dasz?!
Dzisiejszy gatunek na pewno wielu z was znany jest pod postacią animowanego Króla Juliana, samozwańczego monarchy zoo w nowojorskim Central Parku. I chociaż z treści wytwórni Dreamworks dowiedzieć możecie się sporo, to nie powiedzą wam o… gruczołach zapachowych.
Wiem, jakiekolwiek lemury raczej nie kojarzą się wam z byciem komunikatywnymi śmierdzioszkami. A jednak! Obie płcie mają gruczoły na nadgarstkach oraz w okolicach genitaliów; tylko samce mają bonusy na ramionach. Wydzieliny z intensywnymi zapachami wykorzystywane są do wyjątkowo eleganckich i spokojnych walk o względy pań. Im silniejszy zapach, tym bardziej dominującą pozycję ma samiec i tym łatwiej mu o względy potencjalnych partnerek zabiegać.
Ale wiecie, co oprócz samych wydzielin może być pomocne? Odpowiedni ogon. Nasi mieszkańcy Madagaskaru pocierają swoje gruczoły u puchate ogony i wachlują się nimi ostentacyjnie. Kiedy te niewybitnie widowiskowe pojedynki zakończa się, czas na przywabianie samic i ich odpowiedzi. Hormonalna komunikacja jest o naprawdę ciekawa, bo liczy się nie tylko rozprowadzanie wydzielin i zapachów, ale ich skład. Skład zmienia się, uzyskując mniej i bardziej słodkawy posmak.
Takie wiecie, perfumy. Ale… odrobinę bardziej oryginalne.
Autor: Mathias Appel
... See MoreSee Less

View on Facebook

3 days ago

Odjechane zwierzątka i jak ich szukać w internecie

Squatina – Raszpla
No co za raszpla!
Nie, nie obrażam tego pięknego stworzenia, nie myślcie sobie. Dzisiejsza ryba chrzęstnoszkieletowa należy do monotypowej rodziny raszplowatych Squatinidae. Samo określenie „raszpla” chyba sporej części ludzi kojarzy się z taką, wiecie, „wredną, starą babą”. Nasza rybeczka nie jest raczej którymkolwiek z wymienionych słów, to raczej „spłaszczona, zagrożona koleżanka”.
Ryby z rodzaju Squatina występują w postaci wielu gatunków, choć dosyć podobnych. Pomińmy ichtiologiczne niuanse i skupmy się na ogóle. To zwierzęta zamieszkujące generalnie płytkie wody, czasami schodząc o nawet 1300 metrów głębokości. Potrzebują dna, gdzie zakopują się w mule i czekają. Lubią obiad z dowozem lub nieco właściwiej: z dopłynięciem/dopełznięciem. Czają się na liczne mięczaki, ryby i smakowite skorupiaki.
Te Squatina to bowiem naprawdę nieźli, ukryci myśliwi. W przeciwieństwie do innych ryb dennych, mają one skrzela na dolnej stronie ciała, ukryte. Zmniejsza to szansę wykrycia.
Dyskrecja przede wszystkim.
Autor: Ryo Sato
... See MoreSee Less

View on Facebook