Menu Zamknij

Silana farinosa

Lubicie curry? Być może polubicie tego stworka, chociaż on z samą mieszanką przypraw curry ma niewiele wspólnego.

Na początek mini lekcja botaniczno-kulinarna. Tradycyjny mix przypraw curry pochodząc z Indii nie opiera się na żadnej konkretnej roślinie, choć wielu przyporządkowuje go roślinie Bergera koenigii, znanej także jako drzewo curry. To może być mylące, fakt, ale robię ten nazbyt skomplikowany wstęp z takiej biologicznej przyzwoitości. Silana farinosa nazywana jest bowiem chrząszczem liści curry – nie spotkacie jej jednak w swoim obiedzie.

A więc gdzie ją spotkacie? No na przykład na terenie Indochin, Tajlandii i Malezji. Prezentowana wam larwa jest taką bardziej znaną formą Silana farinosa, ponieważ forma dorosła tego należącego do stonkowatych owada wygląda dość, hm, zwyczajnie. Ale ta larwa, słuchajcie, to jest numer. Otóż bardzo jest ona przywiązana do swoich odchodów, dosłownie i w przenośni. Posiada ona urogomofy, specjalne wyrostki, które służą do wydalania.

Jasne, spoko, normalna rzecz. U Silana farinosa istnieje jednak pewne związanie wydalania i usuwania odchodów z linieniem. Jak owady rosną, to linieją. U tego wspaniałego chrząszcza wylinka taka zsuwa się z ciała i razem z odchodami tworzy czarną kulę, która jest przez larwę noszona po prostu nad ciałem.

To jest dopiero bagaż doświadczeń!

Autor: budak, Flickr

Opublikowano wOwady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.