Menu Zamknij

Anhima cornuta – Skrzydłoszpon rogaty

Doprawdy ciekawe musi to być uczucie – być ptakiem z rogiem na czubku głowy.

No, nie do końca z rogiem. Podłużna, biała wypustka na czole Anhima cornuta to zrogowaciały wytwór naskórka, który jest tak wyjątkowy, że występują tylko i wyłącznie u tego gatunku. Ba, jest tak niezwykły, że miałam problem ze znalezieniem informacji na jego temat. Podczas gdy jedni nazywali nietypowy róg kostną strukturą, inne źródła określały ją jako chrzęstną. Jeszcze gdzie indziej była ona przekształconym piórem. Ostatecznie jednak można stwierdzić, że nasz ptasi jednorożec ma po prostu rogowy wytwór naskórka. Tylko po co mu on?

Początkowo myślano, że te nietypowe struktury służą do walki; są one zdecydowanie jednak zbyt miękkie i chwiejne, żeby miały taki cel. Nie dość, że poruszają się razem z głową naszego Anhima cornuta, to jeszcze łatwo się obłamują i równie łatwo odrastają. Mają rolę dekoracyjną. Wiecie, co jednak na pewno nie ma roli dekoracyjnej? Ostrogi na skrzydłach naszego skrzydłoszpona.

No tak, ostrogi. Otóż ostrogi nie do końca zarezerwowane są tylko do noszenia w kowbojskich butach, ale można je nosić również na skrzydłach. Cóż, przynajmniej właśnie ostrogi wydają się najsensowniejszym określeniem struktur występujących u Anhima cornuta, z pewnością nie są to bowiem szpony. Struktury te powstają ze zrośnięcia kości nadgarstka zamiast na ich czubku (jak klasyczne szpony). Więc nie dość, że nasz dzisiejszy gość z Ameryki Południowej wyhodował sobie śmieszny, zrogowaciały róg na środku czoła, to jeszcze ma kostno-keratynowe ostrogi na skrzydłach.

Prawdziwie przerażająca, anatomiczno-fizjologiczna abominacja. I jeszcze ewidentnie z siebie zadowolona. Oburzające.

Autor: Wagner Machado Carlos Lemes
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłał qba na naszym Odjechanym serwerze Discord.

Opublikowano wPtaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.