Menu Zamknij

Actophilornis africanus – Długoszpon afrykański

No tak, w którymś momencie zwierzęta świata po prostu się kończą i musiały się tutaj pojawić mutanty.

Nie no, żartuję. Mamy przed sobą absolutnie normalnego i absolutnie istniejącego ptaka, długoszpona afrykańskiego. Dlaczego więc ma on zdecydowanie więcej niż dwie nogi? A po prostu jest naprawdę troskliwym tatą.

Przedstawiciele Actophilornis africanus zamieszkują tereny podmokłe na obszarze Afryki Subsaharyjskiej i są wielkimi fanami roślin wodnych. Fizyka jest jednak przeciwko nim, ważący ponad 200 gram ptak raczej nie utrzyma się na liściu lilii wodnej. Stąd też ich długoszponowość – waga bowiem nie ma aż takiego znaczenia, jeśli nacisk rozłożony jest na dużej powierzchni. Ci reprezentanci bekasowców są namiętnymi podróżnikami i ochoczo wykorzystują swoje wielgachne stopy z wyjątkowo długimi palcami do podróżowania na unoszących się na taflii wody roślinach. Podczas gdy całe ciało długoszponów ma około 30 centymetrów, rozpiętość ich palców może wynosić nawet 17 centymetrów. To mniej więcej tak, jakby ktoś mający 180 centymetrów wzrostu miałby stopy o długości 100 centymetrów. Nie brzmi to zbyt poważnie, a jednak.

No i wszystko dobrze, ale o co chodzi w przypadku dodatkowych stóp? Czy nasz zwierz sprawił sobie zapasowe nogi, jakby jedne mu się zmęczyły? Otóż nic bardziej mylnego. Pan samiec ze zdjęcia niezbyt daje sobie radę z lataniem na długie dystanse, postanawia więc wykorzystywać skrzydła w inny sposób – do noszenia swojego potomstwa. Dla zabezpieczenia maluchów, ojciec zgarnia je skrzydłami i trzyma przy swoim ciele, samemu spokojnie się przemieszczając po okolicy i podjadając pływające owady.

No, ja nie wyobrażam sobie wziąć WSZYSTKICH moich dzieci pod pachę. Głównie dlatego, że nie mam dzieci. Tym bardziej więc podziwiam długoszpony afrykańskie!

Autor: Charls Stols
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłał Przemek Sznajder.

Opublikowano wPtaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.