Menu Zamknij

Sitta europaea – Kowalik (zwyczajny)

Tup, tup, tup… dać Ci w dziób?

Nie no, żartuję, ten uroczy kowalik na pewno nie powiedziałby czegoś takiego. Jest zbyt zajęty byciem profesjonalistą w podróżowaniu w płaszczyznach niedostępnych dla innych ptaków.

Oczywiście nie twierdzę, że kowalik jest istotą, która wychodzi poza granice znanej nam rzeczywistości – z perspektywy na przykład wróbla może taki się jednak wydawać. Kowaliki to bowiem jedyne ptaki nie tylko w Polsce, ale i w Europie, które mogą chodzić głową w dół po powierzchniach pionowych oraz na spodnich częściach gałęzi. Zdjęcie przed wami nie jest więc w żaden sposób przekręcone, ten ptaszek w szarym sweterku i z nakrapianym kuperkiem właśnie schodzi sobie w dół jakiegoś płotu. Jeśli myślicie o schodzeniu z drabiny głową w dół, to jest to dobra analogia.

Prawdzie pytanie brzmi jednak PO CO. Po co i dlaczego jakieś stworzenie miałoby robić tego typu fizyczne czary mary? Cóż, można powiedzieć, że w celu zyskania perspektywy. Otóż podróże tego typu zapewniają kowalikowi zupełnie unikalne spojrzenie na potencjalne posiłki.

To jest dopiero poszerzanie swoich kulinariów!

Autor: Caroline Legg

Opublikowano wPtaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.