Menu Zamknij

Powtórka z rozrywki – Limulus – Skrzypłocz

Generalnie fakt, że ten mokry twardziel jest pajęczakiem jest absolutnie niepojęty dla mnie nawet po pięciu latach studiowania biologii. Jest on tak podobny do pająków jak ja do Marilyn Monroe; myślę, że wiecie już jednak, że genetyka nie kłamie.

Nie sam fakt nietypowego genetycznego towarzystwa czyni jednak naszego szanownego skrzypłocza wyjątkowym. Otóż nasz pan Limulus posiada nie tylko niezwykłą, wykrywającą bakterie krew (o której piszą chyba w każdym podręczniku z biologii), ale również niesamowite oczy. Dlaczego nikt nie mówi o oczach?!

Skrzypłocz oczu ma 9, z czego 7 to oczy proste, a 2 to złożone. Podkreślę, że nie chodzi o pary oczu tylko sztuki oczu, posiadanie parzystej liczby oczu jest zbyt pospolite. Owe oczy rozmieszczone są w różnych miejscach i pełnią rozmaite funkcje, z czego oczy proste głównie po prostu odbierają światło. Jeszcze w jajach skrzypłocze odbierają bodźce świetlne z otoczenia i dopiero w dorosłym życiu to oczy złożone zaczynają być dominującym organem zmysłów. Oczy złożone z kolei składają się z omatidiów, specjalnych receptorów, z których każdy ma swój nerw. U Limulus nerwy są jednak wyjątkowo duże i reaktywne, więc jak elektrofizjologowie się do nich dorwali, to stymulowali aż im się elektrody trzęsły.

Jak masz przed sobą taki ewolucyjny relikt jak skrzypłocze to aż bowiem żal nie skorzystać z możliwości badania i poznawania biologii.

Widząc takiego morskiego zwierzaka, większość z was będzie pewnie zdziwiona, że znajduje się w folderze Pajęczaki.Ostatnie badania pokazały jednak, że genetycznie, skrzypłocze są najbliższe właśnie pajęczakom! Nie można więc się dać zwieść prawdziwie obcemu, niemal pozaziemskiemu wyglądowi tych przystojniaków.

Nie możemy być jednak płytcy, co skrzypłocze mają również piękne wnętrze. Ich niebieska krew jest całkowicie jałowa i natychmiastowo wytwarza widoczne gołym okiem agregaty, jeśli wejdzie w kontakt z bakteriami. Dzięki temu wykorzystuje się ją m.in. w badaniu jałowości podzespołów sond kosmicznych.

Źródło: Mental Floss

Stosowne źródło – Publikacja w Systematic Biology z 2019 roku – KLIK

Opublikowano wPajęczaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.