Menu Zamknij

Echinococcus granulosus – Tasiemiec bąblowcowy

Zdjęcia pasożytów się ciężkie do znalezienia, zwykle mają marną jakość, dziwny kąt lub są wyjątkowo niesmaczne. Czasem zdarzają się jednak takie cuda jak to.

Przedstawiony na zdjęciu Echinococcus granulosus to pasożyt powodujący bąblowicę, naprawdę nieprzyjemną chorobę o doprawdy śmiesznej nazwie. Tak naprawdę nasz tasiemiec zabłądził po prostu, zamiast szukać żywiciela ostatecznego – przedstawiciela psowatych – to udaje mu się czasem trafić do organizmu człowieka. I trochę robi tam medyczną imprezę, na dodatek z opóźnionym zapłonem.

Wiadomo, to nie wina pasożytów, że są pasożytami. Ale naprawdę mogłyby powstrzymać się od tworzenia torbieli larwalnych w organach, wątroba z reguły nie potrzebuje towarzystwa, ma już woreczek żółciowy. Tak samo towarzystwa nie potrzebują płuca albo inne organy, Echinococcus granulosus chyba jednak niezbyt się tym przejmuje i po prostu tworzy swoje torbiele. Torbiele to dla niego wygodne mieszkanka, ciepłe, odpowiednio amortyzowane i z potencjałem wycieczkowym. Otóż, jeśli nasza larwa stworzy torbiel w odpowiednim żywicielu pośrednim, to przy odrobinie szczęścia zostanie zjedzona przez jakiegoś drapieżnika (razem z żywicielem, rzecz jasna). Dopiero w jelitach tegoż drapieżnika stanie się formą dorosłą i zacznie radośnie rozmnażać.

Kiedy taki tasiemiec bąblowcowy produkuje jaja, są one wydalane razem z kałem żywiciela. Mogą być wówczas zjedzone, na przykład na nieumytych owocach leśnych. Wiele gryzoni chętnie zje sobie jakąś jagódkę i niechcący zostanie żywicielem pośrednim. Gorzej, jeśli tę jagódkę zje człowiek. Zagubiony tasiemiec zamieszka wówczas w jego organach i będzie tam siedział, dopóki… w sumie to się nie znudzi. Raczej wątpliwe jest, aby człowiek został zjedzony przez lisa; torbiel więc rośnie i rośnie, często na przestrzeni wielu lat. Zniecierpliwiony pasożyt zacznie więc naciskać na narządy i powodować stan zapalny. On po prostu tak bardzo chce się wydostać!

Przecież nie jego wina, że jakiś człowiek rąk nie umył i brudne jagody jadł, prawda?

Autor: Ganímedes

Zdjęcie nadesłał Kokos w naszym discordowym konkursie na najpiękniejsze zdjęcie pasożyta. Dołącz do naszego serwera, żeby nie przegapić następnych konkursów: https://discord.gg/2Uhh6mj2Kx

Opublikowano wLądowe bezkręgowce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.