Menu Zamknij

Gaius villosus

Spójrzice tylko na nią! Ten blysk, te puchate nożki, to pełne mądrości spojrzenie nazbyt wielu oczu. Widać, że mamy przed sobą niemalże przedwieczną istotę.

Okaz ze zdjęcia to typowa samica gatunku Gaius villosus, australijskiego ptasznika mieszkającego w podziemnych norkach, oczywiście takich z drzwiczkami, jak mieszkać to wygodnie. Najprawdopodobniej właśnie ten spokojny, stacjonarny tryb życia sprawia, że te pająki zaliczane są do najbardziej długowiecznych na ziemi. Co, myślicie, że 3 miesiące życia waszego kątnika w szafie to dużo? Wyobraźcie sobie 43 lata.

43 lata! Być może rekord pajęczego życia byłby dłuższy, gdyby nie pewna pasożytnicza osa. Błonkówka wpadła, złożyła jaja w ciele pajęczycy i wypadła. Gdyby nie to wydarzenie, być może panienka Gaius villosus znana badaczom jako numer 16 wciąż by żyła.

Jest więc bardzo duża szansa, że wśród populacji Gaius villosus znajduje się nawet starszy, najprawdopodobniej żeński osobnik, którego żądna osa nie dopadła. Gdzieś tam siedzi. I czeka. Na co…?

Na czternastą emeryturę. Najpewniej.

Autor: Leanda Denise Mason

Opublikowano wPajęczaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.