Menu Zamknij

POWTÓRKA Z ROZRYWKI – Ouroborus cataphractus – Szyszkowiec mały

Czy zgadlibyście, że szyszkowiec mały jest jednym z najpopularniejszych zwierząt na mojej stronie? Bo ja patrzę na niego i się temu nie dziwię. Widząc takiego stwora z pewnością chciałabym dowiedzieć się o nim coś więcej!

Co więcej możemy się dowiedzieć? To mieszkaniec Afryki, właściwiej samego RPA, rzadki zwierz pustynny zajmujący się bieganiem, zjadaniem bezkręgowców oraz gromadzeniem ludzkich skarbów. Znaczy to ostatnie to niepotwierdzona kwestia, nic mu nie można zarzucić, żadnych dowodów nie ma i nie było.

Wszelkie podobieństwo do smoków są całkowicie przypadkowe.  

„Powtórka z rozrywki” to mój nowy cykl, w którym co czwartek będę przypominać wam jakieś opisane dawno temu odjechane zwierzątko. Taki encyklopedyczny odświeżacz, specjalnie dla was.

Ta troszkę kolczasta kuleczka nie jest pokemonem ani mini smokiem, ale endemicznym gatunkiem południa Afryki. Przemierzając kamieniste pustynie w ciągu dnia i słodko śpiąc w nocy, szyszkowiec najczęściej zjada termity i drobne pająki, czasem dojadając jakąś roślinką. Obserwować go będziemy w sporych grupach od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników, z którym podróżować będą również młode. Ouroborus cataphractus jest jedną z nietypowych jaszczurek, który dał sobie spokój z jajami i po prostu rodzi żywe młode. Dodatkowo, żeby zapewnić im przerwanie, czasem nawet je dokarmia, co już naprawdę jest nietypowe dla gadów.
Dziwniejszy od tego wszystkiego może być już tylko mechanizm obronny szyszkowca, jakim jest wkładanie końca ogona między zęby i zawijanie się w kulkę, łudząco przypominając zminiaturyzowanego pancernika.
No nie wiem, ja bym takiej opancerzonej twardo kuleczki zjeść nie chciała.

Autor: Handré Basson

Opublikowano wGady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.