Menu Zamknij

POWTÓRKA Z ROZRYWKI – Birgus latro – Krab palmowy

O tym potężnym pancerzowcu pisałam naprawdę dawno, dawno temu. Czas na małe przypomnienie!

Zamieszkujący liczne wyspy Oceanu Spokojnego Birgus latro pokazuje nam nie tylko, gdzie są najlepsze tropikalne plaże, ale również, gdzie leży granica możliwości. Możliwości bycia lądowym stawonogiem tak dokładniej. Krab palmowy jest największym obecnie żyjącym stawonogiem lądowym, ważąc mniej więcej tyle przeciętny noworodek.

Co więcej, on tę swoją masę wykorzystuje. Szczypie najprawdopodobniej najmocniej na świecie, ściskając przedmioty z większą siłą niż szczęki wielu zwierząt.

Jak się jest skorupiakiem to nie ma miękkiej gry.

„Powtórka z rozrywki” to mój nowy cykl, w którym co czwartek będę przypominać wam jakieś opisane dawno temu odjechane zwierzątko. Taki encyklopedyczny odświeżacz, specjalnie dla was. Nie zapomnijcie odwiedzić oryginalnego posta!

Oto największy lądowy stawonóg i jedyne zwierzę na świecie, które jest w stanie własnymi szczypcami rozbić kokosa. Ważąc ponad 4 kilogramy i o rozpiętości nóg prawie metra, ten olbrzymi krab zapracował także na inne imiona, takie jak krab rozbójnik, krab kokosowy czy złodziej palmowy. To ostatnie wynika z dziwnego uwielbienia krabów palmowych dla metalowych, błyszczących przedmiotów. Szczególnie zainteresowane są one tacami i patelniami, które chętnie kradną i zabierają do swoich nor. Nie myślcie jednak, że jesteście sprytniejsi i po prostu im je zabierzecie. Kraby palmowe nie puszczają swoich zdobyczy, więc jeśli zechcecie smażyć kotlety, będziecie musieli poradzić sobie z wiszącym u rączki czterokilogramowym stawonogiem.
Źródło: DIAC Images

Opublikowano wLądowe bezkręgowce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.