Menu Zamknij

Macaca fuscata – Makak japoński

Małpa w śniegu, powtarzam, małpa w śniegu!

Poza człowiekiem, makaki są żyjącymi najbardziej na północ naczelnymi. Zamieszkując klimat niewiele cieplejszy od Polski w perspektywie rocznych temperatur, te małpy prowadzą nietypowy, prawie luksusowy tryb życia. Przesiadują w takich naturalnych jacuzzi.

Makaki japońskie w zimie potrzebują ogrzewania, jednak będąc niezaznajomione z koncepcją grzejnika lub kaloryfera polegają na gorących źródłach. Ich duże, hierarchiczne i skupione wokół samic grupy spędzają zdecydowaną większość czasu mocząc się w cieplutkiej, parującej wodzie. Generalnie zdarzyć się może, że nie wszystkie zwierzaki w takim źródle się zmieszczą i mają wybór albo siedzieć na mrozie albo się podlizywać. Zdecydowanie preferują to drugie, umiejętnie czając się na te wyższe w hierarchii osobniki. Pielęgnują ich futra, namaczają je i miło spędzają czas.

To działanie właściwie całkiem inteligentne, takie wykorzystywanie swoich wdzięków do zdobywania wygód. To ogólnie całkiem mądre bestie, zaobserwowano wielokrotnie jak myją i oczyszczają swoje jedzenie w wodzie, dodatkowo ucząc innych.

Nauczyciele przetrwania i wzorowi podlizywacze, jednak można w życiu mieć wszystko.

Autor: Martha de Jong-Lantink

Opublikowano wSsaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.