Menu Zamknij

Taricha granulosa – Pacyfotryton szorstki

Tak, tę nazwę trzeba przeczytać literka po literce, żeby ją na pewno dobrze zrozumieć. Inaczej nigdy chyba nie wpadłabym na pomysł, że ten urokliwy zwierz ze zdjęcia ma coś wspólnego z trytonami!

Pacyfotryton szorstki pochodzi z Ameryki Północnej i znany jest ze swojej pomarszczonej skóry oraz jej wydzielin. Otóż ten śliski kolega jest jednym z tych płazów, które naprawdę nie chcą dać się zjeść. Wytwarza więc tetrodotoksynę, truciznę występującą m.in. w ciele ryb fugu. Tak, tych fugu które mogą zabić człowieka, jeśli są nieprawidłowo przygotowane przez kucharza. O ile jednak o potencjalnej śmiertelności ryb fugu japońska restauracja będzie nas ostrzegać w swojej karcie dań, tak Taricha granulosa nie nosi słownego ostrzeżenia. Ba, nawet nie jest jaskrawa jak wszystkie inne szanujące się, wysoce trujące płazy!

To kolejny dowód na to, że nie warto próbować jeść znalezionych płazów. Chyba, że jest się wężem pończosznikiem, jedynym gatunkiem, którego zaobserwowano jako drapieżnika omawianego dzisiaj gatunku płaza. Ale podejrzewam, że nikt z was wspominanym wężem nie jest.

Ale nie obawiajcie się mnie poprawić, jeśli się mylę!

Autor: Alan Schmierer

Opublikowano wPłazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.