Jaszczurka. Niby zwykła, niby niepozorna – ale jednak odjechana.
Oligosoma salmo pochodzi z Nowej Zelandii i jest chyba najbardziej endemicznym endemitem na tej planecie. Jej niewielka populacja mająca około 200 osobników zamieszkuje zaledwie kilka kilometrów kwadratowych i została odkryta przypadkiem. Zebrany w 1992 roku osobnik został uznany za przedstawiciela Oligosoma inconspicuum; dopiero kolejny okaz z 1993 zainteresował badaczy. Jego ogon był znacznie odmienny kolorystycznie i co więcej… był chwytny.
Oligosoma salmo to jedyny z nowozelandzkich scynków charakteryzujący się tą niezwykłą cechą! Najprawdopodobniej to pozostałość po jego ewolucyjnej historii zamieszkiwania na drzewach. Aktualnie właściwie wszystkie lasy w jego siedlisku zostały wycięte, pozostawiając wąski pas zarośli i niskich drzewek. Stąd właśnie taki malutki teren jego występowania.
Pomimo przeciwności losu nasz urokliwy gad wciąż jednak się wspina i radośnie pomyka między krzakami. Zjada chrząszcze i inne owady okazjonalnie zajmując się również łapaniem palców biologów, zarówno ogonem jak i zębami.
Oligosoma salmo się nie poddaje, tyle w temacie.
Autor i źródło: Lynn Adams | Department of Conservation Te Papa Atawhai