Menu Zamknij

Octopus tetricus

Wiele razy czytałam o inteligencji ośmiornic. Często trafiałam nawet na twierdzenie, że gdyby ośmiornice tworzyły społeczności, to byłyby w stanie objąć władzę nad światem. I jeśli to prawda… to chyba muszę zacząć pakować walizkę. Właściwie wszyscy musimy. Na Ziemi już występują ośmiornice tworzące społeczności!

Jedną z takich ośmiornic jest Octopus tetricus, po polsku określana jako ponura ośmiornica (gloomy octopus). Dlaczego ponura? Trochę ciężko stwierdzić, według mnie na dnie oceanu i w dużej grupce powinno być jej wesoło. Szczególnie, jeśli mieszka się w Octopolis lub Octlantis. Tak, to są poważne, naukowe nazwy kolonii osobników tego gatunku. Naprawdę powinno się biologom odbierać możliwość nazywania rzeczy.

Co więc nasze ośmiornice – osiągające do dwóch metrów rozpiętości ramion – wyrabiają w tych swoich Octopolis czy innych Octlantis? W sumie wszystko to, co robią ośmiornice. Nasze mięczaki polują na swoje posiłki, kopulują z partnerami, chowają się w jamach i norach i nawet… przeprowadzają eksmisje. Nie takie prawne, z komornikiem i nakazem tylko takie obywatelskie. Ośmiornice mogły co prawda zacząć rozumieć życie społeczne, wciąż jednak jeszcze nie rozumieją pojęcia praworządności oraz zorganizowanej władzy wykonawczej. Mieszkania przydzielane są na podstawie bójek i konfliktów. Octopus tetricus w związku z tym siłują się na ramiona, wykonują pokazy swojej dominacji a czasem ponoć nawet rzucają przedmiotami w inne ośmiornice. Nie wiadomo, czy robią to celowo czy po prostu czyszczą swoje otoczenie. Ale mam nadzieję, że nie robią tego celowo.

Nie chciałabym myśleć, że ośmiornice to hultaje i chuligani. Trzeba dobrze myśleć o naszych przyszłych władcach.

Autor: John Turnbull

Opublikowano wWodne bezkręgowce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.