Menu Zamknij

Branta canadensis – Bernikla kanadyjska

Znana również jako po prostu gęś kanadyjska, ta dostojna, poważna istota to prawdziwy postrach Ameryki Północnej. Ja nie żartuję.

Branta canadensis jest jednym z najpowszechniejszych gatunków ptactwa wodnego na terenie zarówno Kanady jak i USA; nikt jej jednak tam nie zaprosił. Sama się wprosiła bezczelnym zasiedlaniem wszelkich terenów, w szczególności tych zmienionych przez ludzi. Pola golfowe, parki, cmentarze, wszędzie, gdzie jest szansa na choć trochę trawy i wody. Tam znajdziecie słynąca z niezwykłej śmiałości berniklę kanadyjską.

Czym objawia się śmiałość bernikli kanadyjskiej? Cóż, pomimo ważenia „zaledwie” kilku kilogramów, przedstawiciele Branta canadensis nie mają problemu z atakowaniem ludzi (na szczęście nie mają jednocześnie pozwolenia na broń, kto wie co by się tam więcej mogło dziać!) przez wydzieranie się, machanie skrzydłami i dziobanie wszystkiego co możliwe. I ja wiem,co powiecie. Pfff, co to za ptak co waży dziesięć razy mniej ode mnie, co on mi niby może zrobić? Ano może was pozbawić godności.

Bo kiedy uciekasz przed gęsią to naprawdę nie sposób zachować godność.

Autor: Diego Delso

HONK
Opublikowano wPtaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.