Menu Zamknij

Fulgora lanternaria – Latarnik surynamski

Cóż, tutaj to trzeba wyjaśniać tego pana chyba warstwami.

Ten nietypowy kształt ze zdjęcia przypominający cykadę z doklejonym na głowie fistaszkiem to tak naprawdę pluskwiak. To całkiem potężny zwierz, osiągający nawet kilkanaście centymetrów rozpiętości skrzydeł; sam fistaszkowy wyrostek jest za to pusty w środku. Nie jest to jednak przerost formy nad treścią, bo pełni on dwie ważne funkcje!

Nasz fistaszek może być instrumentem muzycznym na przykład. Jego właściciel po prostu będzie uderzał głową w równie puste drzewo i tworzył jakże wspaniałą, godową muzykę. Jeśli nie ma jednak ochoty na coś takiego to nasz fistaszek wciąż pozostaje bardzo przydatny. Jego specyficzny kształt i kolorystyka mają bowiem przypominać jaszczurkę, przynajmniej potencjalnym drapieżnikom. Wiadomo, na ćmę może by się połakomili, ale na gada? Ryzykować nie będą, jeszcze im się zdobycz postanowi odwdzięczyć zębiskami. Tak naprawdę Fulgora lanternaria absolutnie nie jest w stanie nikogo ugryźć, ponieważ posiada aparat gębowy typu ssącego. Jak wielokrotnie można się w życiu przekonać, stan faktyczny niekoniecznie powstrzyma innych od kreowania rzeczywistości.

Chociażby dlatego ten pochodzący z Ameryki Południowej gatunek nosi miano latarnika. Jego fistaszek miał rzekomo dawać wątłe, żółte światło. Wnikliwe obserwacje uświadomiły jednak badaczy, że to po prostu wzór narysowanych na skrzydłach żółtych oczu.

Oczy to chyba Ci badacze sobie powinni kupić, serio.

Autor: Pavel Kirillov

Opublikowano wOwady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.