Menu Zamknij

Anopheles

Tak trochę nie wiedziałam, czy dać dzisiaj rodzaj Anopheles czy może jednak rodzaj Plasmodium; zdecydowałam się jednak na Anopheles, bo Plasmodium to nawet nie jest zwierzę. To pierwotniak, dokładniej rodzaj pierwotniaków reprezentujący pięć gatunków zarodźców malarycznych*. Porozmawiajmy więc sobie dzisiaj trochę o malarii, a trochę o komarach.

Anopheles to rodzaj muchówek liczący jakieś 460 gatunków; spora liczba owych gatunków związana jest właśnie z malarią. Komary są nieodłączną częścią cyklu życia pierwotniaka powodującego tę chorobę, są bowiem żywicielami pośrednimi. Żywicielem ostatecznym zarodźców jest człowiek – to w naszych organizmach odbywa się jego rozmnażanie płciowe.

Wiecie, na komary można się złościć i denerwować, ale jeść i pić każdy musi. Podczas gdy samce Anopheles odżywiają się nektarem i innymi źródłami cukru, samice nie mają wyboru i w którymś momencie muszą zasmakować naszej krwi. Cukier z nektaru nie jest dla samicy wystarczający do uzyskania odpowiedniej energii i materiałów do stworzenia jaj – a stworzenie jaj to jej cel życiowy. Taki pani komar żyje więc sobie swoim życiem, a zarodziec swoim. W jej śliniankach.

Przy każdym ukąszeniu, komar wstrzykuje w ofiarę trochę swojej śliny. Razem z tą śliną do ciała ofiary (a więc jej krwi) wędrują sporozoity, które – w dużym uproszczeniu – w dużej mierze przekształcają się ostatecznie w gametocyty. Gametocyty krążą do krwi do czasu, aż zostaną pobrane razem z krwią przez kolejnego komara. Znajdując się w układzie pokarmowym jakiejś przedstawicielki Anopheles, gametocyty przekształcają się w gamety i odbywa się rozmnażanie płciowe. Powstałe zygoty przenikają do ślinianek komara i cały cykl zaczyna się od nowa.

Komar oczywiście nie jest tego w żaden sposób świadomy, stanowi jedynie środek transportu zarodźca. I trzeba, siłą rzeczy, tego transportu się pozbyć. Na szczęście polskie komary zarodźca nie przenoszą – i oby tak zostało.

25 kwietnia to Światowy Dzień Malarii.

Źródło: Centers for Disease Control and Prevention

*Mówiąc w tym tekście o zarodźcach lub Plasmodium będę mówić stricte o tych 5 gatunkach bez wymieniania ich: P. falciparum (zarodziec sierpowaty), P. vivax (zarodziec ruchliwy), P. ovale (zarodziec owalny), P. malariae (zarodziec pasmowy), P. knowlesi (zarodziec małpi).

Opublikowany wRóżne okazje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *