Menu Zamknij

Saga pedo – Niezdarka dziewica

Kim jesteśmy, dokąd podążamy?

Niewielu zna odpowiedź na to pytanie i podejrzewam, że Saga pedo ze zdjęcia też nie zna. No ale nie jesteśmy tutaj, żeby mówić o kryzysach wewnętrznego ja, prawda?

Jesteśmy tutaj, żeby gadać o zwierzakach, na przykład o takich jak ten. Lub ta, właściwie. To jest samica proszę was i wiemy o tym po tym dłuuuuugim „szpikulcu”. Ten długi szpikulec to pokładełko, znane również jako zjeżdżalnia. Taka zjeżdżalnia dla jaj, owadzich jaj dokładniej. Mówiąc profesjonalnie: pokładełko to anatomiczna struktura, która pozwala na składanie jaj w określonych miejscach.  W tym przypadku jaja składane będą głównie w ziemi. Oczywiście pokładełko jest absolutnie niegroźne, choć przyznam, może wyglądać przerażająco, jak jakieś żądło. I jeszcze dodajmy, że ten owad ma 12 centymetrów – włos się jeży na głowie.

Na szczęście Sago pedo wygląda jak prawdziwy postrach na zdjęciu. Na żywo bowiem polska nazwa oddaje jego naturę, czyli niezdarność. Wydawać by się mogło, że europejska fauna nie była przygotowana ewolucyjnie na istnienie tak potężnego owada i po prostu nie umiała niezdarki nauczyć się poruszać z gracją. Ale może to i dobrze, jest mniej przerażająca.

I tak może rozmnażać się sama ze sobą (dzieworództwo!), więc może starczy z niej w kwestii tych ewolucyjnych plusów.

Autor: G.Corsand

Opublikowano wOwady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.