Menu Zamknij

Trichonephila clavipes (Nephila clavipes)

Krzyżakowate kojarzą się nam z takimi okrągłymi, tłuściutkimi pająkami w naszych ogródkach; ale dzisiaj taki podłużny gagatek. A raczej… gagatka?

W sensie, że samiczka. Przedstawiciele Trichonephila clavipes charakteryzują się silnym dymorfizmem płciowym – kobiety potrafią być nawet 5 razy większe od mężczyzn. Niezależnie od swojego rozmiaru, obie płcie potrafią jednak tworzyć całkiem imponujące sieci.

Złotawy błysk włókien nie jest ich jedyną cechą. Pajęczyny tego gatunku są wyjątkowo wytrzymałe i znajdują się pod lupą wielu ciekawskich badaczy. Może by liny z tego robić? Może ubrania? A może medycznie? Pomysłów jest wiele, ale chyba nie tak wiele jak przedstawicielka Trichonephila clavipes potrafi mieć adoratorów.

Otóż sieci tego gatunku są imponujące, podczas gdy taka dostojna samica osiąga 10 centymetrów, jej sieć może mieć średnicę nawet do dwóch metrów. Samica żyje w niej samotnie, przechodząc przez kolejne stadia rozwoju, aż do ostatecznej, dorosłej formy. Wówczas otwiera się okienko czasowe na kopulację. Wszystkie żyjące w okolicy samce są już gotowe w blokach startowych, czyli na skraju sieci. Kilka lub nawet kilkanaście osobników potrafi zabiegać o względy jednej ośmionogiej kobietki.

Tylko popatrzcie na te owłosione nóżki, aż chce się pomiziać.

Autor: Jan Buchholtz

Opublikowano wPajęczaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.