Menu Zamknij

Dermochelys coriacea – Żółw skórzasty

Ostatnim razem – wyjątkowo malutki koleżka. Dzisiaj – wyjątkowo solidny kolega. Największy spośród wszystkich żyjących żółwi tak dokładniej. Waży mniej więcej 400 kilogramów, czyli tyle, co młodociany łoś. A nawet młodociany łoś małym zwierzęciem raczej nie jest.

Dermochelys coriacea jest generalnie zbudowany jak wszystkie żółwie morskie; charakteryzują go spłaszczone, okrągławe ciało oraz bardzo duże, niemal nieproporcjonalne płetwy. Znacząca różnicą jest jednak pokrycie owego ciała, ponieważ zamiast posiadania klasycznego, kostnego karapaksu, nasz żółw skórzasty pokryty jest, no cóż, skórą. Skóra lepiej trzyma bowiem ciepło, co jest bardzo potrzebne jak nurkuje się na głębokość kilometra. Oczywiście mamy tutaj jeszcze szereg innych przystosowań.

Jak na gady, żółwie skórzaste są wyjątkowo przystosowane do zimnych warunków środowiska. Mamy tutaj na przykład spore pokłady brązowej tkanki tłuszczowej, klasycznie odnajdywanej przede wszystkim w ssakach. To tkanka odpowiedzialna za termogenezę i termoregulację, dwie kwestie jakże istotne przy życiu w zimnych, oceanicznych wodach. Nie można jednak tutaj spocząć na oceanicznych laurach, trzeba cały czas uprawiać aktywność fizyczną i ciało ogrzewać. Sposób na to? Poruszanie się, przez 99,9% czasu.

Wiem, brzmi męcząco! Ale to jest cena, jaką trzeba zapłacić za bycie jednym z najgłębiej nurkujących zwierząt. Bylibyście gotowi?

Autor: Hans Hillewaert

Opublikowano wGady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.