Menu Zamknij

Aglyptodactylus madagascariensis

Och, Madagaskar. Raj dla żab i zoologów.

To dostojnie wyglądające stworzenie ze zdjęcia jest przedstawicielem rodziny mantellowatych i jednocześnie endemitem, jedno nie wyklucza przecież drugiego, ba, nawet się w sumie uzupełnia. Mieszkańcy Madagaskaru mają jakieś takie straszne chęci na czucie się wyjątkowym, zdecydowali się więc ewoluować tylko w jednym miejscu na Ziemi. Aglyptodactylus madagascariensis zamieszkuje konkretniej wschodnią część wspomnianej wyżej wyspy i jest wielką fanką lasów lub od biedy, plantacji. Bo właściwie nie do końca ważne gdzie. Ważne, żeby padało.

Uwaga, to dla niektórych może być szokująca wiadomość, ale… żaby lubią wodę. Tak, to nie są ćwiczenia, to nie jest test, żaby naprawdę lubią wodę. Dziwne jakieś takie, zupełnie jakby była im potrzebna do rozmnażania czy coś w tym stylu. W tym przypadku eksplozywnego rozmnażania.

Wbrew pozorom, eksplozywne rozmnażanie nie jest pojęciem wiążącym się jakkolwiek z ładunkami wybuchowymi. Jedyną rzeczą, którą wybucha jest bowiem miłość. W tym typie rozmnażania u płazów okres godowy jest bardzo krótki. Samce mają niewiele czasu na zdobycie partnerki.

Ale nigdy się nie poddają, nie obawiajcie się. Już z pyska widać, że zdecydowane stwory.

Autor: Brian Gratwicke

Opublikowano wPłazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.