Menu Zamknij

Heteroconger hassi – Węgorzyk ogrodowy

Tego trawnika proszę nie kosić.

To jakieś takie nazbyt żywe, śliskie i niedostatecznie zielone źdźbło to tak naprawdę ryba – wiem, możecie być niesamowicie zaskoczeni. To gatunek spędzający prawie całe życie w swoich jamkach, wyjątkowo przywiązany do dna. Wytwarza specjalny śluz, żeby wygodnie się mu w piasku i mule siedziało, jak już się tak trzymać jednego miejsca to przynajmniej wygodnie. Ciepło mu jeszcze w miarę (preferuje wody Oceanu Indyjskiego) oraz w dobrym wystroju raf koralowych.

Rośnie więc ten nasz koleżka porządnie, tak do kilkudziesięciu centymetrów. Wciąż jednak przestraszony może się ukryć i przeczekać niebezpieczeństwo. Zdecydowanie lepsze do obserwacji są oczywiście yciągnięte, w dużych grupach przypominając jakieś przerzedzone, wysokie trawniki.

Tylko taka jest dodatkowa kwestia – jak się te leniwe ryby rozmnażają? Otóż zdarza im się rzadko opuścić mieszkania i w niezbyt określonych sezonowy momentach kopulować przez oplatanie się wokół siebie. Jaja uwalniane są do wody i mogą swobodnie popłynąć sobie na nowe tereny gdzie pojawią się kolejne stada lub też kolonie tego gatunku.

Wow, dzieciaki naprawdę szybko się wyprowadzają. Mam podejrzenie, że rodzice potrafią być mocno upierdliwi…

Autor: Gerald Schneider

Jeśli możesz, wesprzyj mnie finansowo poprzez serwis Patronite /odjechanezwierzatka

Opublikowano wRyby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.