Menu Zamknij

Norops aquaticus (dawniej Anolis aquaticus)

Dzisiejszy konkurs „Znajdź zwierzę na zdjęciu” uważam za otwarty. Dajcie znać, jak to zrobicie!

To co, już? Ten kryptycznie ubarwiony stwór to niewielkiego rozmiaru mieszkaniec Kostaryki, który słynie z nurkowania. Okazuje się bowiem, że dla niego przebywanie w wodzie to chleb powszedni. Lub owad powszedni raczej, jeśli być dosłownym.

Zdradzę wam, że wcale nie żyjemy w animacji dla dzieci i nasza jaszczurka nie będzie oddychać pod wodą wystawiając słomkę na powierzchnię; zamiast tego będzie podróżować z bąblem powietrza na czole. Dobra, to również nie zabrzmiało realistycznie, ale ja mówię wam zawsze tylko prawdę. Dzisiejszy przedstawiciel rodzaju Norops potrafi schwytać bąbel powietrza na swojej głowie i zanurkować z nim nawet na kwadrans. W międzyczasie lekko wydycha i wdycha powietrze, niejako „wymieniając” to z bąbla na głowie. Tak, on dosłownie ma własny zbiornik z tlenem! Tylko po co?

Po pierwsze łatwo można się schować przed drapieżnikami, w większości niechętnymi do zmoczenia się. Po drugie można samemu coś zjeść, jakiegoś owada tłuściutkiego co nie spodziewa się w ogóle bycia zjedzonym przez jaszczurkę.

Ukryty gad, przyczajony Norops.

Autor: Goodshort, Wikimedia Commons

Opublikowano wGady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.