Menu Zamknij

Uloborus walckenaerius

Baletnica.

Ta długonoga ślicznotka o potężnym odwłoku to przedstawicielka Uloborus walckenaerius, gatunku należącego do rodziny koliściakowatych. Może małych kolegów pamiętacie, a może nie, uczynnie więc przypomnę – to te pająki co nie mają jadu. Tak, kilkumilimetrowe stawonogi, które nie wydają się groźne, ale jeść muszą. Na szczęście, spokojnie, ewolucja je na to nietypowe życie dobrze przygotowała.

Na przykład na zdjęciu prezentuje się nam piękna sieć i to ze stabilimentum. Super do podziwiania, ale jeszcze lepsza do omawiania, nie o wygląd chodzi. Z braku jadu nasz stwór wykształcił sobie coś innego, czyli szczególnie gęste owłosienie na tylnych odnóżach. Liczne włoski na nogach sprawiają, że produkowana sieć owija się wokół nich, pusząc się i plącząc niczym włosy po wyjątkowo złej odżywce. Normalnie, kiedy ofiara wplącze się w sieć, pająk dobija ją za pomocą jadu.

Uloborus walckenaerius preferuje jednak aż ofiara się pokręci i zmęczy; wtedy dopiero zaczyna ją pożerać. No kilkumilimetrowy barbarzyńca.

Autor: liesvanrompaey, Flickr

Jeśli możesz, wesprzyj mnie finansowo poprzez serwis Patronite /odjechanezwierzatka

Opublikowano wPajęczaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.