Menu Zamknij

Composcia

Zasadnicze pytanie: gdzie na tym zdjęciu kończy się krab a zaczyna koralowiec? Tego to chyba ani krab, ani koralowiec nie wiedzą.

Composcia to gatunek krabów należący do rodziny Majidae, której wielu przedstawicieli słynie ze zdolności do kamuflażu. To jednak zwierzęta zdolne, ale ewolucyjnie nieco leniwe. Mają kamuflaż, to fakt. Ale nie do końca same go sobie wyewoluowały. Wystarczyły im tylko odrobinę kryptyczne kolory oraz dostateczna ilość malutkich kolców na pancerzu – i hop, koral normalnie sam wskoczył i zaczął takiego skorupiaka kryć. Znaczy koral tutaj akurat, bo niektóre Majidae na pancerz wkładają sobie wszystko co się pod szczypce napatoczy, także na przykład gąbki czy rośliny wodne. Absolutnie nie czyszczą się również z alg, im więcej tym lepiej się okazuje. Cały proces chowania siebie (i swojej społecznej niepewności) opiera się na szczecinkach czy też kolcach na pancerzu. Tak niewiele, a tak wiele, prawda?

Nic jednak nie jest na wieczność. Czasem dla takiego kraba konieczna jest przeprowadzka, czy to czynsz skoczył czy to lepszy jest żłobek po drugiej stronie rafy; może on więc nie do końca wpasowywać się w nowe otoczenie. Troszkę jednak pracy a już, pozbył się jednego korala z pancerza i przyczepił jakiś wodorost.

Zawsze nadąża za lokalnymi trendami, muszę zapytać go o poradę modową.

Autor: Klaus Stefiel

Jeśli możesz, wesprzyj mnie finansowo poprzez serwis Patronite /odjechanezwierzatka

Opublikowano wWodne bezkręgowce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.