Menu Zamknij

Potamochoerus – Dzikan

Dzikan jest dziki, dzikan jest zły, dzikan ma bardzo… pomarańczowe umaszczenie?

Pod nazwą dzikan (czy też łacińskim Potamochoerus) kryją się dwa gatunki zwierząt, jeden z nich to dzikan rzeczny, drugi to natomiast dzikan zaroślowy. Od razu widać, że te zwierzaki będą miały nieco odmienne upodobania mieszkalne, żaden z dzikanów jednak wody się nie boi, oba gatunki preferują środowiska wilgotne. Wilgotna ziemia jest ułatwieniem, jeśli chodzi o rycie ryjkiem w celu zdobycia pożywienia. Dodatkowo na takiej nieco miękkiej glebie wygodniej można zostawiać ślady raciczek, których Potamochoerus nie kryją zbytnio. Ba, wgłębienia pozwalają na pozostawienie intensywniejszego zapachu z gruczołów zapachowych znajdujących się na stopach.

To jest ich terytorium i nie dadzą sobie ani korzeni, ani dżdżownic podjadać. Mają ostre kły i nie zawahają się ich użyć! Generalnie to jednak zwierzęta pokojowe, nie szukają zwady, ale nie lubią być niepokojone. W Afryce Środkowej czy na Madagaskarze i tak pełno innej zwierzyny, trzeba zachowywać zapobiegawczą czujność.

Jeśli nie jest się zajętym byciem pięknym, zgrabnym i powabnym. A to naszym stworom, jak widać na zdjęciu, zajmować będzie większość czasu. Uroda wymaga poświęceń.

Autorka: Angi English

Jeśli możesz, wesprzyj mnie finansowo poprzez serwis Patronite /odjechanezwierzatka

Opublikowano wSsaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.