Menu Zamknij

Mormolyce

„Chrząszcze skrzypcowe” to anglojęzyczna nazwa całego rodzaju Mormolyce zamieszkującego południowowschodnią Azję. Ci całkiem uroczy przedstawiciele Coleoptera mi samej nie do końca przypominają skrzypce, bardziej nietypową kostkę gitarową z doklejoną owadzią szyją – ale ja tak się znam na instrumentach jak na klasyfikacji taksonomicznej gatunków mrówek. Czyli wcale.

Wracając jednak do tych spłaszczonych kolegów należy powiedzieć, że są oni troszkę nawet straszni. Po pierwsze, drapieżni i mięsożerni jak się tylko da; wiadomo, jest dobre jak jest mięso. Co więcej, gdy same są zagrożone to gwałtownie wydzielają całkiem stężony kwas masłowy. Chociaż brzmi on być może nawet smacznie to faktycznie jest raczej bardzo niefajny. Może ponoć wywoływać paraliż całej dłoni i ogólnie fatalne samopoczucie. Informacja ta pojawia się jednak tylko w starszych badaniach, napotykający je obecnie naukowcy nie potwierdzają takiego zachowania zupełnie.

A może są po prostu bardziej kurtuazyjni i miło nastawieni, przedstawiają się, odnóże ściskają i pytają jak tam dzień takiego chrząszcza. Trochę kultury to tak niewiele, a tak wiele.

Autor: Dr. Arthur Anker

Jeśli możesz, wesprzyj mnie finansowo poprzez serwis Patronite /odjechanezwierzatka

Opublikowano wOwady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.