Menu Zamknij

Onychomys – Pasikoniszka

Ja lubię, jak jest tak naprawdę nietypowo, a zwierzaki są zupełnie odjechane. Mamy więc tutaj w pełni mięsożerną mysz.

Chomika właściwie, prawdziwe urocze stworzonko, które w kwestiach żywieniowych szczególnie preferuje bezkręgowce. Sama ma kilka centymetrów (nie licząc ogona) i jest szczególną fanką zjadania prostoskrzydłych, między innymi właśnie pasikoników. Słynie ona jednak nie do końca z tego – bo słynie zjadania skorpionów. Oraz okazjonalnie węży.

Tak, Onychomys to rodzaj myszy który jest odporny na jad skorpionów i węży. Podczas gdy normalnie jad tych zwierząt powoduje zablokowanie kanałów sodowo-potasowych w komórkach ofiary, a więc uszkadzanie ich i śmierć, pasikoniszka odwróciła sytuację. Drobne białka występujące w jadzie są przez jej błony komórkowe wiązane i powodują… zablokowanie bodźców bólowych. Może ona bez żadnej szkody atakować te drapieżne zwierzęta. Naukowcy są właściwie zafascynowani tym mechanizmem i próbują utylizować go do wytworzenia ludzkich leków przeciwbólowych.

Nie dość, że to gatunek bezczelnie polujący na jadowite stworzenia to jeszcze przysługujący się nauce. Trzeba to szanować.

Autor: Suju, Pixabay
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłała Anna Gumowska.

Jeśli możesz, wesprzyj mnie finansowo poprzez serwis Patronite /odjechanezwierzatka

Opublikowano wSsaki

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.