Menu Zamknij

Inia geoffrensis – Inia amazońska

Te dwa różowo–szare stworzenia są dumnymi przedstawicielami gatunku Inia geoffrensis, największego delfina słodkowodnego. Osiągając czasem nawet dwa metry długości, inia przemierza wiele wód na terenie Niziny Amazonki. Korzystając z anatomicznego sonaru, poluje ona na wiele dostępnych gatunków, przede wszystkim ryb – ale jak coś innego się w mordce znajdzie to nie wybrzydza. Trochę w tym polowaniu pomaga specyficzna budowa kręgów szyjnych. Ten zwierz może, przeciwnie do oceanicznych kuzynów, kręcić głową w zakresie 90 stopni. Dodatkowo spore płetwy o ruchu kołowym ułatwiają manewrowanie między licznymi roślinami w amazońskich rzekach. No normalnie jakby był to gatunek dostosowany do swojego środowiska, szokujące.

Początkowo inie amazońskie w swoim życiu osobniczym są ciemnoszare, następnie jaśnieją i ostatecznie przechodzą w uroczy róż. Dlaczego? Ich skóra (naskórek właściwiej) podlega licznym uszkodzeniom, zazwyczaj od kontaktów z innymi osobnikami gatunku.

W miły i niemiły – walczący zacięcie – sposób. Generalnie lubią one kontakt fizyczny i nic dziwnego, kto nie lubi się przytulać.

Źródło: Mamíferos de Colombia

Jeśli możesz, wesprzyj mnie finansowo poprzez serwis Patronite /odjechanezwierzatka

Opublikowano wSsaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.