Menu Zamknij

Argiope bruennichi – Tygrzyk paskowany

Dzisiaj taki mój trochę personalny wybór, gatunek często pojawiający się w grupach identyfikacyjnych a jednocześnie wyjątkowo rozpoznawalny dzięki temu połączeniu kolorów. Żółty, biały i czarny. Elegancja Francja.

Nie jest to jednak gatunek tylko francuski, wszystkim należą się takie piękności w lokalnej faunie. Argiope bruennichi występuje więc w całej europejskiej strefie umiarkowanej, w tym oczywiście także w Polsce. Preferuje różne tereny, od wysokich suchych traw i wilgotnych brzegów zbiorników wodnych aż po krzewy owocowe. Być może wielu z was spotkało takiego tygrzyka przy zbiorach malin lub jeżyn. I się nawet przestraszyło.

Ale wiecie, taki Argiope bruennichi bardziej się boi was niż wy jego. Jej, tak w sumie, bo wszystkie osobniki, na których zaobserwować możecie paski to samice. Samce są mniejsze jakieś trzy razy i znacznie mniej wyraziste. Wróćmy jednak do tego przestraszenia się z naszej strony.

Otóż obawiamy się tego przepięknego stworzenia niesłusznie. Po pierwsze, choć to jadowity zwierzak, nie bardzo jest się czego bać, raczej nie zagraża człowiekowi ani nie ma ochoty go dziabnąć. Po drugie, wleźliście mu do domu, tak?

Okrągławe sieci tygrzyka paskowanego słynął według wiele ze stabilimentum, specjalnie nagromadzenie włókien pajęczyny w zygzakowatej formie. Trochę jakby ktoś tym pasemkom dał pogrubienie w ewolucyjnym Microsoft Word. Dodać jeszcze należy, że jeśli akurat natknęliście się na tygrzyka w centrum sieci to zakłóciliście mu spokój w oczekiwaniu na posiłek.

No wiecie co, po tych zbiorach malin czy jeżyn i zakłóceniu miru domowego to go jakoś nakarmcie chociaż. Podziwem i szacunkiem oczywiście.

Autor: Ryszard, Flickr

Jeśli szczególnie doceniasz moje teksty, możesz zostać moim Patronem w serwisie Patronite /odjechanezwierzatka

Opublikowano wPajęczaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.