Menu Zamknij

Ambystoma dumerilii

Nie, to nie jest aksolotl utaplany w błotku. To siostrzany gatunek tak znanej na świecie salamandry!

Ambystoma dumerilii żyje sobie raczej skromnie, po cichu… niemal jak mnich. Ten stwór w kolorze nadpsutej musztardy dijon pochodzi z jeziora Pátzcuaro znajdującego się w Meksyku. W pewnym momencie historii ludzkości ludzie postanowili osiedlać się na tym jeziorem. Dla naszego „achoque” to pech i szczęście zarazem.

„Achoque” to nazwa nadana gatunkowi przez dominikanki mieszkające w klasztorze położonym tuż nad jeziorem. Nie jest to nowy klasztor, znajduje się on tam od kilku setek lat. Od kilku setek lat jego mieszkanki wytwarzają również syrop na kaszel, który bazuje na skórze Ambystoma dumerilii. Ale nie, nie panikujcie!

Już w XIX wieku – kiedy coraz więcej ludzi osiedlało się nad jeziorem Pátzcuaro – dominikanki zaczęły obserwować wyraźne zmniejszanie się populacji tego gatunku. Zaniepokojone, zdecydowały się na odłowienie wystarczającej ilości osobników do stworzenia własnej hodowli. Tym sposobem były (choć najpierw nieświadomie) pierwszą religijną grupą na świecie zajmującą się ochroną gatunków. Początkowo zatroskane głównie o produkcję syropu, kobiety z czasem zaczęły rozpoznawać istotność swojej pracy pod kątem ochrony przyrody.

Utworzona z odłowionych osobników populacja w klasztorze jest najprawdopodobniej wielokrotnie większa niż populacja naturalna, wciąż żyjąca w jeziorze. Sukces hodowli wynika z jej staranności: wody o odpowiedniej temperaturze i natlenieniu, braku obcych patogenów oraz odpowiednim rozmnażaniu zabezpieczającym przez krzyżowaniem się krewniaków. Karmione wykopywanym w ogródku dżdżownicami salamandry są więc w naprawdę dobrej pozycji jak na wymierający gatunek – potencjalnie w hodowli może jednocześnie znajdować się nawet 400 osobników! Dodatkowo wszystkie zwierzęta są mierzone i ważone w celach naukowych.

Wpadlibyście na pomysł, że idealne wymiary salamander podadzą wam zakonnice?

Życie lubi zaskakiwać.

Autor: conabio_bancodeimagenes, iNaturalist

Jeśli szczególnie doceniasz moje teksty, możesz zostać moim Patronem w serwisie Patronite /odjechanezwierzatka

Opublikowano wPłazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.