Menu Zamknij

Rynchops – Brzytwodziób

Właśnie tak się kończy naruszanie ustawień w tworzeniu postaci. Nieproporcjonalne cechy, złe renderowanie, bugi w czasie gry… Ciężko uwierzyć, że to prawdziwe stworzenie.

Ten ptak o niemal doklejonym dziobie jest dosyć wyjątkowy, nie tylko z powodu wyglądu, ale ciekawie uwarunkowanej pozycji w ornitologii. Znani po angielsku jako „skimmers”, przedstawiciele rodzaju Rynchops odpowiadają za naukowe wyodrębnienie specjalnego sposobu odżywiania się ptaków, skimmingu.

Chociaż z angielskim jestem za pan brat to miałam trochę problem. Po dłuższym studiowaniu odpowiednich stron w internecie, angielską nazwę roboczo przetłumaczę wam jako „ślizgacza”, a jego behawior żywieniowy jako ślizgowanie. Nie, nie ma to sensu. Przynajmniej na razie.

Wszystkie trzy gatunki ptaków Rynchops (afrykański, amerykański i indyjski) wyglądają bardzo podobnie i chociaż zamieszkują inne kontynenty, żyją w sposób niemal identyczny. Tworzą luźne kolonie na piaszczystych brzegach zbiorników wodnych i polują przez ślizg nad powierzchnią owych zbiorników.

Nietypowa budowa dzioba od razu rzuca się w oczy, szczególnie z powodu wydłużonej, dolnej części. W przeciwieństwie do na przykład zimorodków, brzytwodzioby nie zanurzają dzioba pod wodę polując na konkretną rybę. Zamiast tego niczym pierzasty poduszkowiec utrzymują się nad powierzchnią z kawałeczkiem dzioba umieszczoną w wodzie. Ta dolna, wydłużona „brzytwa” jest wyjątkowo czułym narzędziem dającym reakcję błyskawiczną. Kiedy taki Rynchops choćby poczuje przepływające zwierzę, momentalnie zamyka dziób. Posiłek gotowy.

A wy to jak tam, nazwano po was typ odżywiania w dziedzinie ornitologii? No raczej chyba nie. A to jest biologiczne osiągnięcie.

Autor: Robert Muckley

Opublikowano wPtaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.