Menu Zamknij

Regimbartia attenuata

Ten chrząszcz może nie sprawiać takiego wrażenia, ale to TWARDY zawodnik.

W przenośni i dosłownie. Ostatnim czasem, ten cudny gatunek przetoczył się przez ten (bardziej naukowy) internet i chociaż moja mama narzeka, że ja coś mam ostatnio ze zwierzęcymi „dupkami” to nie mogę jednak przepuścić takiej okazji. Powiedzmy sobie coś więcej o tym cudaku pokarmowym.

Nasz sześcionogi typek myśli, że jest wyjątkowy i może sobie bezczelnie pomijać swoją sieć troficzną. Przez silną presję środowiskową, zdołał on wykształcić niemal szokująca umiejętność podróżnika. Przez trakt pod nazwą Żabi Układ Pokarmowy.

Normalnie, zjadane i połykane przez płazy owady są normalnym posiłkiem podlegającym trawieniu. W przypadku Regimbartia attenuata w 90% przypadków ten proces nie zachodzi. Bezczelny chrząszcz po prostu przechodzi (przeciska się) przez cały układ pokarmowy i wychodzi przeciwną stroną niż wszedł. Zwykle w ciągu sześciu godzin, więc chociaż nie jest to podróż długa, to z pewnością wyjątkowo nieprzyjemna. I tak, owady pozostają przy życiu szczególnie dzięki intensywnej pracy nóżek. Wszystko wspomaga optymalny kształt ciała i naturalnie wodne środowisko życia Regimbartia attenuata.

I taki to jest oszust pokarmowy.

Źródło: Active escape of prey from predator vent via the digestive tract; Shinji Sugiura

Opublikowano wOwady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.