Menu Zamknij

Lemur catta – Lemur katta

No dasz mnie to polizać czy nie dasz?!

Dzisiejszy gatunek na pewno wielu z was znany jest pod postacią animowanego Króla Juliana, samozwańczego monarchy zoo w nowojorskim Central Parku. I chociaż z treści wytwórni Dreamworks dowiedzieć możecie się sporo, to nie powiedzą wam o… gruczołach zapachowych.

Wiem, jakiekolwiek lemury raczej nie kojarzą się wam z byciem komunikatywnymi śmierdzioszkami. A jednak! Obie płcie mają gruczoły na nadgarstkach oraz w okolicach genitaliów; tylko samce mają bonusy na ramionach. Wydzieliny z intensywnymi zapachami wykorzystywane są do wyjątkowo eleganckich i spokojnych walk o względy pań. Im silniejszy zapach, tym bardziej dominującą pozycję ma samiec i tym łatwiej mu o względy potencjalnych partnerek zabiegać.

Ale wiecie, co oprócz samych wydzielin może być pomocne? Odpowiedni ogon. Nasi mieszkańcy Madagaskaru pocierają swoje gruczoły u puchate ogony i wachlują się nimi ostentacyjnie. Kiedy te niewybitnie widowiskowe pojedynki zakończa się, czas na przywabianie samic i ich odpowiedzi. Hormonalna komunikacja jest o naprawdę ciekawa, bo liczy się nie tylko rozprowadzanie wydzielin i zapachów, ale ich skład. Skład zmienia się, uzyskując mniej i bardziej słodkawy posmak.

Takie wiecie, perfumy. Ale… odrobinę bardziej oryginalne.

Autor: Mathias Appel

Opublikowano wSsaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.