Menu Zamknij

Hirondellea gigas

Wiecie, co to za stworzenie? To stworzenie żyjące na głębokości 11 kilometrów.

Hirondellea gigas to morski skorupiak, którego okazy zebrano w 2009 roku właśnie na wspomnianej już głębokości. Chociaż ten kolega osiąga prawie pięć centymetrów (inni przedstawiciele rzędu obunogów mają raczej mniej więcej dwa centymetry), jednak nie przyciągnął uwagi naukowców swoim rozmiarem – przyciągnął ją samym występowaniem.

Dowiecie się teraz, że ewidentnie z tamtejszą fizykochemią było coś nie tak. Normalnie, pancerze obunogów zbudowane są w dużej mierze z węglanu wapnia, który na tej głębokości ulega absolutnemu rozpuszczeniu się w wodzie, niczym cukier w herbatce. Okazało się jednak, że to nie fizykochemia zwariowała, ale raczej biologia. Hirondellea gigas to spryciarz, który ma jeszcze dodatkowy pancerz działający niczym kombinezon. To specjalna warstewka wodorotlenku glinu, który chroni węglan wapnia przed rozpuszczaniem. Tylko jak ten zwierz zdobywa glin? To nie jest popularny pierwiastek w oceanie. Jest za to szeroko występujący w sedymencie oceanicznym, czyli bardzo często materiale roślinnym po prostu opadającym na dno.

Ten bezkręgowiec chętnie wcina się wszelki materiał roślinny, który oddaje jony glinu. Jony glinu reagują z wodą morską i tworzą wodorotlenek otaczającą warstwę znajdującą się na pancerzu.

Podwodny kosmonauta.

Źródło: JAMSTEC

Opublikowano wWodne bezkręgowce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.