Menu Zamknij

Hydrosaurus pustulatus

Jassssssszczur. Ponad metr fajnego gadziego kolegi.

Ten nietypowy może zwierz należy do agamowatych i charakteryzuje się w dużej mierze sztywnym fałdem skórnym występującym na ogonie, na zdjęciu nieco przechylonym. Ten fałd (czy też fałdka) może mieć nawet sześć czy siedem centymetrów i ponoć nieźle sprawdza się… przy pływaniu.

Nasz dzisiejszy gość tak świetnie czuje się pod wodą, że potrafi nawet na kilkanaście minut czaić się przy dnie – nie w celu znalezienia obiadu, ale w celu ukrycia się przed potencjalnym drapieżnikiem. Obiad dla nich jest znacznie lepszy na suchym lądzie, zaliczają się bowiem do niego przede wszystkim liście i owoce. Opcjonalnie schwyci jakiegoś małego zwierza, ale no rzadko, rośliny jednak lepsze, bo nie uciekaj.

Za to Hydrosaurus pustulatus samodzielnie preferuje uciekanie. Być może pamiętacie, że kiedyś publikowałam w tym folderze bazyliszka, nie takiego fikcyjnego, ale zupełnie realnego jaszczura, któremu zdarzało się biegać po wodzie. Pomimo większych rozmiarów, dzisiejszy gad też to potrafi sprintem przebyć niewielki zbiornik wodny. Dopóki nie zacznie się zanurzać. Wtedy musi już trochę pływać.

No nic nie można poradzić ze z niego tchórz.

Autor: Elliott Brown

Opublikowano wGady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.