Menu Zamknij

Neophron percnopterus – Ścierwnik

A cóż to za przystojniak?

Właściciel tej białej burzy piór to tak zwany ścierwnik lub sęp egipski (choć jakoś niekoniecznie w Egipcie na stałe występuje). Dzieląc się na trzy podgatunki o zróżnicowanym upierzeniu, nasz szanowny gość zachowuje jednak zawsze twarz. Może daliście się bowiem zmylić, ale to nie sam dziób jest czarno-żółty, właściwie większa część tej ptasiej „twarzy” jest całkowicie pozbawiona piór. Żółciutka jakby kolega się w kurkumie głową wytarzał.

Uroda to jednak nie wszystko oczywiście, nie możemy być tacy płytcy. Porozmawiajmy sobie więc o życiowych umiejętnościach ścierwnika. Jak głosić może jego nazwa, to padlinożerca. Oportunistycznie odżywia się również żywymi zwierzętami jak małe ssaki czy gady; prawdziwy przysmak to jednak dla niej jaja.

Jeśli ten jedyny przedstawiciel rodzaju Neophron ma zjadać jaja, to wybiera te najsmaczniejsze i najlepsze. Duże jaja to jednak grube, wytrzymałe skorupki. Potrzebne są odpowiednie NARZĘDZIA. Te narzędzia to zazwyczaj po prostu duże kamienie, opuszczane na leżące sobie w spokoju jaja. Po rozgnieceniu, ten elegancki ptak zjada wszystko, żeby nabrać energii do obsługi innych narzędzi.

Te inne narzędzia to patyki, które świetnie nadają się do zbierania wełny. Ścierwnik chętnie wykorzystuje mieszkanie w okolicy ludzkich siedlisk, gdzie przy pomocy patyków, gromadzi wełnę do budowy gniazda.

Jego dzieciaki zasługują, żeby było im cieplutko, prawda?

Autor: Carlos Delgado

Opublikowano wPtaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.