Menu Zamknij

Bolbometopon muricatum

Pamiętacie, jak w dzieciństwie uderzyliście się w coś czołem i potem mieliście śmiesznego guza? Cóż, Bolbometopon muricatum miał chyba ciężkie dzieciństwo.

Ten oceaniczny przystojniak osiąga 130 centymetrów i jest największą rybą roślinożerną zamieszkującą rafy koralowe. Prawie 50 kilogramów absolutnie żywej wagi, sympatyczności i miłości do otoczenia.

Jak większość gigantycznych ryb, nasza koleżanka jest naprawdę dosyć łagodna. Gdy żeruje sobie na koralach, rozbijając je swoim czołowym guzem na kawałki, można ją prawie pogłaskać. Jeśli nurkujemy, oczywiście. Te spore zwierzaki żyją na głębokości 30 metrów.

Są jednak momenty, w których Bolbometopon muricatum znajdują się blisko powierzchni. Te nietypowe posiadaczki guzów właściwie zaczynają życie jako samice i żyją sobie w stadach, z jednym samcem dominującym na kilkadziesiąt samic. Kiedy nastanie moment godów, dominujący samic i chętna samica wypłyną bardzo blisko powierzchni, gdzie oboje uwolnią spermę i komórki jajowe. Dochodzi do zapłodnienia, a szczęśliwa parka wraca do stada.

Taka randka na świeżym powietrzu.

Autor: Rickard Zerpe

Opublikowano wRyby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.