Menu Zamknij

Saltoblattella montistabularis

Lubicie karaczany? Lubicie świerszcze? Niezależnie od waszych odpowiedzi, oto świerszczokaraczan! Albo karaczanoświerszcz, tak właściwie.

Saltoblattella to przecudowny łaciński zlepek słów oznaczający „małego skaczącego karaczana”. Ten cudaczny karaczan próbuje się bowiem bezczelnie podszywać pod świerszcze. Ma wyjątkowo długie i mocne nogi, które działają na identycznej zasadzie jak u tych prostoskrzydłych. Spryciarz Saltoblattella montistabularis radośnie skacze więc między źdźbłami trawy jako jedyny rodzaj* karaczana z możliwością takiego błyskawicznego podróżowania. I chociaż ten stawonóg ma zaledwie kilka milimetrów, już upieracie się, że nigdy nie wyjdziecie z domu.

Znaczy, kolega żyje tylko w okolicach Góry Stołowej znajdującej się na absolutnie najbardziej południowej części afrykańskiego kontynentu. Ale #zostanwdomu tak czy inaczej.

Autor: Mike Picker

*Są jeszcze przynajmniej dwa takie gatunki, ale spokojnie, wciąż żyją w tej samej części świata. Pewnie nawet spotykają się na jakieś imprezy rodzinne.

Opublikowano wOwady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.