Menu Zamknij

Jak tam kwarantanna?

Nauka zdalna, praca zdalna? Komputer włączony cały dzień? A jakbym wam powiedziała, że możecie wtedy zrobić coś FAKTYCZNIE pożytecznego?
Wiem, że dla sporej części osób zdalne zajęcia na uczelni czy praca w domu to model 007: 0 motywacji, 0 wykonanych planów, 7 przerw na kawusię. W tym czasie zatrudnijcie więc swoje komputery… do pomocy nauce.

Folding@home to program i inicjatywa opierające się na rozproszeniu mocy obliczeniowej. Zamiast stawiać gigantyczne, drogie i wymagające mocy oraz chłodzenia komputery, Stanford University postawił na możliwości internetowych wolontariuszy. Kiedy łączycie się z Internetem i uruchamiacie ich aplikację, Ci naukowcy wykorzystują moc obliczeniową waszych skromnych komputerów stacjonarnych i laptopów. Po co?

Spokojnie, nie do kopania kryptowalut. Wasze procesory uczestniczyć będą w symulacja zwijania białek oraz badaniu ich dynamiki i ruchów. Kształt białek wpływa bowiem na pełnione przez nie funkcje – a białka zawierają wiele ruchomych elementów. Chociaż można oczywiście zdeterminować konkretną formę białka, to trochę jak oglądanie meczu piłki nożnej przez jedną minutę. Jasne, wiemy ilu jest graczy i w jakich barwach grają, ale nie jesteśmy w stanie precyzyjnie omówić przebiegu rozgrywki. Symulacje komputerowe badają więc wszystkie możliwości przebiegu takiej gry – czyli składania się i działania białek. Dlaczego jednak warto mówić o tym szczególnie teraz?

Nastąpiło otóż pewne poruszenie w internecie w związku z tym projektem ze względu na zaangażowanie tych naukowców w walkę z panującą pandemią. Prawdopodobnie dowiedzieliście się już z wielu mediów, że powodujący chorobę COVID-19 koronawirus to w gruncie rzeczy RNA w otoczce białkowej. Badając taką otoczkę białkową, wspomóc można proces tworzenia leków oraz rozumienie działania wirusa w naszych organizmach.

Internauci więc nie zawiedli. Do projektu dołączyło tak wielu wolontariuszy i ich komputerów, że obecna moc obliczeniowa Folding@home to 768 000 000 000 000 000 operacje zmiennoprzecinkowych na sekundę. Może więc i wy zechcecie przyłączyć się do tej niezwykłej inicjatywy?

Jeśli tak, znaleźć więcej informacji możecie oczywiście właśnie na profilu Folding@home. Dodatkowo, jeśli zechcecie się przyłączyć do jakiegoś zespołu, wybierzcie numerek 255879. Traficie wówczas do drużyny Odjechane zwierzątka pomagają nauce w internecie. Nie zapomnijcie ustawić sobie śmiesznej nazwy!

Jeśli chcecie wiedzieć jeszcze więcej, informacje znajdziecie w filmiku autorstwa Uwaga Naukowy Bełkot:

Pozdrowienia dla Agnieszki Kańskiej która przedstawiła mi tę świetną inicjatywę.

Wizualizacja jednego z badanych w projekcie białek. Każda pojedyncza kuleczka reprezentuje jeden atom!
Opublikowano wRóżne okazje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.