Menu Zamknij

Ceyx melanurus mindanensis – „Zimorodek karłowaty”

Czy chcecie dzisiaj posłuchać o… KŁAMSTWIE?

Wiecie już pewnie, że ja jestem gorzką zwolenniczką pełnej biologicznej prawdy i nie znoszę, kiedy jakieś „zwykłe” media zajmują się biologią. Piszą wtedy jakieś absolutne głupoty lub po prostu naginają prawdę, żeby dobrze wyglądała w nagłówku. Tak samo było i tym razem, gdy o Ceyx mindanensis (South Philippine Dwarf Kingfisher) pisały, jako sfotografowanym pierwszy raz w historii. A dla tego ptaka był to… drugi raz w obiektywie. Prawdziwa nazwa tego ptaka to bowiem Ceyx melanurus mindanensis; to podgatunek Ceyx melanurus* (Philippine Dwarf Kingfisher)!

Chociaż dzisiaj używam nowszej wersji zdjęcia – przepięknego zdjęcia, należy dodać – to bez trudu znaleźć można fotografie tego gatunku z 2010. Wspomniane zdjęcia są robione chyba kalkulatorem, ale jednak istnieją. No, ale nagłówek „Ptak ładnie sfotografowany pierwszy raz” nie wyglądałby tak dobrze, prawda?

Co jest odrobinkę smutne, bo można o tym maluszku, a właściwie o całym gatunku Ceyx melanurus można napisać coś więcej. Uważany za najmniejszego zimorodka Filipin, ten trudny do zaobserwowania ptaszek odżywia się różnorodnymi drobnymi bezkręgowcami (dżdżownice czy owady) oraz kręgowcami (jak malutkie jaszczurki). Zamieszkuje różnego rodzaju norki i jamki stworzone przez inne zwierzęta.

Brudzić sobie tego przepięknego upierzenia nie będzie.

Autor: Miguel David De Leon
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłała Ola Pniowska.

*Użycie taksonomii z listy 2020 znajdującej się na stronie IOC World Bird List; taksonomia potwierdzona jest również przez genetyczne badania mtDNA Ceyx melanurus oraz jego podgatunków.

Opublikowano wPtaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.