Menu Zamknij

Scarus ferrugineus

Kochacie makijażowe zwierzątka, więc dzisiaj rybka, która jakby urwała się z jakiejś tęczowej palety cieni do powiek. Albo w niej wytarzała czy coś. Ta posiadająca skrzela koleżanka jest chyba jedną z najbardziej kojarzonych z rodziną Scaridae ryb – i słusznie, w końcu do niej należy. Opowiedzmy wiec sobie ogólnie o tej wodnej rodzince.

Zacząć należy od tego, że tak, naprawdę prawie wszystkie z tych 52 gatunków wytaplały się w tęczy. Przynajmniej na jakimś etapie życia, znaczy się, nie można być cały czas pięknie kolorowym, bo to wszystkim się znudzi, tak?

Otóż te fajne koleżanki (oraz koledzy) przechodzą w życiu przez różne fazy; nie są to co prawda na przykład gimnazjalna faza emo i licealna faza buntu, tak samo różnią się jednak znacznie w wyglądzie. Młode ryby Scaridae mają barwy raczej stonowane, brązowawe, niebieskie, szarawe. Dopiero w późniejszych momentach życia przybierają prześliczne barwy tęczy i wprawiają w zachwyt nie tylko potencjalne partnerki (bo ta przemiana dotyczy panów Scarus), ale również nas.

Normalnie brzydkie kaczątka raf koralowych.

Autor: zsispeo, Flickr
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłał Krzysztof Kozłowski.

Opublikowano wRyby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.