Menu Zamknij

Urechis

Ten… prześliczny kolega (lub też koleżanka) może budzić u was skojarzenia. I zupełnie macie rację. Ten organizm wygląda dokładnie jak dżdżownica!

Echiura, czyli grupa zwierząt obecnie klasyfikowana do pierścienic to ponad 200 gatunków absolutnie dziwacznych „robaków”, przypominających trochę dżdżownice, trochę ogórki morskie, a trochę pozawijane skarpetki. Wszystkie zamieszkują wody słone, z czego już prawie wszystkie Ocean Atlantyki; podejrzewam jednak, że przeprowadzka nie zrobiłaby im dużej różnicy. W większości to organizmy zakopujące się w dnie i przy pomocy śluzu wyłapujące detrytus.

Dobrym przykładem jest właśnie rodzaj Urechis, do którego zaliczamy 4 gatunki, wszystkie pospolicie znane po angielsku jako „penis fish”. Z „fish” nasze zwierzaki mają tyle wspólnego co ja z prezydentem Francji, jednak obserwuje się je oczywiście w wodzie, jeśli akurat zostaną w dużej liczbie wyniesione z dna przez prądy morskie. Nierzadko setki czy nawet tysiące osobników bywają wyrzucane na plaże.

A jak kilka tysięcy tłuściutkich stworzeń wielkości ludzkiego przedramienia leży na piasku, to szkoda nie skorzystać – przynajmniej tak uważają Azjaci.

Jakimś cudem, co najmniej kilka wieków temu, jakiś Azjata zobaczył takiego Urechis i stwierdził, że to na pewno będzie smaczny posiłek. I to na surowo.

Smacznego.

Autor: Jerry Kirkhart
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłał Sebastian Faryna.

Opublikowano wWodne bezkręgowce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.