Menu Zamknij

Naso annulatus

Ryba Pinokio czy ryba jednorożec? Może zdecydujmy razem.

Naso annulatus to nazwa gatunkowa ryby osiągającej nawet 100 centymetrów długości. Ta należąca do rodziny pokolcowatych koleżanka zamieszkuje Indo-Pacyfik i harcuje tam pośród raf koralowych razem z innymi rogatymi osobnikami swojego gatunku. Tworząc ławice, te fajne kręgowce zajmują się pieczołowitym objadaniem koralowców z glonów, przy czym koralowce zostają absolutnie nienaruszone i bez uszczerbku. Miło ze strony tych morskich jednorożców, prawda?

W przeciwieństwie do prawdziwych jednorożców, Naso annulatus nie wykorzystują jednak swoich dziwnych narośli do bajerowania zagubionych w lesie dziewic; czyli w takim razie do czego?

Nie wiadomo. Wiem, też się zdziwiłam, ale poważni naukowcy potrafią przyznać, że czegoś nie wiedzą. Albo może po prostu bardziej skupili się na innej rzeczy u tego gatunku, a dokładniej dwóch znajdujących się przy ogonie ostrych wyrostkach. Te wyrostki mają już zastosowanie, jakże ważne i użyteczne – bicie się z innymi przedstawicielami gatunku.

Czy to ofensywnie, czy to defensywnie, nieistotne. Ważne, co by się dobrze pobić z kolegami i koleżankami. Bez dyskryminacji!

Autor: Loury Cédric

Opublikowano wRyby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.