Menu Zamknij

Amphisbaena fuliginosa – Amfisbena plamista

Już raczej dowiedzieliście się i przekonaliście, że gatunki żyjące w ziemi średnio są zainteresowane jakimkolwiek ewolucyjnym rozwojem narządów wzroku. Pozostawienie sobie jednak tylko jakichś narysowanych markerem kropek to jednak przesada.

Amfisbena plamista to beznoga jaszczurka pochodząca z Ameryki Południowej, gdzie to oczywiście świetnie udaje węża. Beznoga jaszczurka to w sumie taki trochę wąż, ale gorszej marki.

Pomińmy jednak rozmowę o oczywistym i zastanówmy się nad tymi oczami. Można by naprawdę pomyśleć, że ktoś na ślicznie różowiutkim łbie zaznaczył miejsca oczu markerem. Oczy są tej koleżance jednak niepotrzebne, gdyż jak wspomniałam wyżej, prowadzi ona raczej podziemny tryb życia. A nawet jak zdarzy się prowadzić jej tryb nadziemny – z powodu zalewających podziemne korytarze deszczy – to wypełza ona w nocy. Z reguły.

Jak prawie każdy gad, nasza Amphisbaena fuliginosa lubi wygrzewać się na słoneczku. Wtedy oczy też są niepotrzebne, ciężko kupić okulary przeciwsłoneczne w dobrej cenie; lepiej zignorować zmysł wzroku i skupić się na słuchu. Ta jaszczurka nie posiada jednak widocznych otworów słuchowych. Zastąpione zostały one przez wyspecjalizowane łuski.

I nie zgadniecie, co jeszcze jest wyspecjalizowane. Amfisbena plamista to gatunek, którego młode posiadają ząb jajowy. To specyficzna anatomiczna struktura, która przypomina wystający kieł, ale skierowany na zewnątrz. Taki ząb odpowiedzialny jest za umożliwienie wydostania się z jaja – służy do przebijania skorupki od wewnątrz

Zupełnie niewychowane te amfisbeny. Jeszcze się dobrze nie wykluły, a już kłapią zębami…

Autor: Bernard Dupont

Opublikowano wGady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.