Menu Zamknij

Geronticus eremita – Ibis grzywiasty

Geronticus eremita to kolejny (po kondorze kalifornijskim) wyjątkowo rzadki gatunek ptaków, który wam przedstawiam. Taki odrobinkę czaplosęp na krótkich nóżkach.

Ibis grzywiasty, który swoją nazwę zawdzięcza raczej nadmiarowemu pękowi piór z tyłu głowy, to rzecz jasna ptak odjechany, inaczej by się tutaj nie pojawił. A raczej… odleciany.

Ten zamieszkujący przede wszystkim Maroko gatunek (wyjątkowo narażony na dostanie po kuprze przez ludzkie środki owadobójcze podtruwające go przy jedzeniu owadów) liczy zaledwie jakieś 700 osobników, połączonych już w pary. Cóż to jednak za pary!

Ibis grzywiasty żyje średnio jakieś 15 lat, rozmnażać może się jednak już nawet mając 3 lata. To właśnie po trzecim roku życia obie płcie zaczynają poszukiwać partnera. Samiec przygotowuje gniazdo i wabi do niego samicę. Jeśli taka ptasia panienka się skusi, to czeka ją wspaniałe doświadczenie budowania więzi przez karmienie się, pokazy godowe i wzajemne wydłubywanie pasożytów spomiędzy piór. Taka więź jest przecież potrzebna, jeśli zamierzasz spędzić z kimś resztę życia.

Zachowania „małżeńskie” Geronticus eremita określane bywają nawet jako miłość. Kiedy jeden z ptaków zginie, drugi potrafi popaść w depresję i absolutną żałobę, prowadząc nawet do własnej śmierci.

Po co umierać ze starości, jak można z miłości, prawda?

Autor: Charles J. Sharp

Opublikowano wPtaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.