Menu Zamknij

Atypus muralis – Gryziel stepowy

Wiecie, jak zawsze przypominam wam „Ten gatunek nie występuje w Polsce.”? Otóż nie tym razem!

Atypus muralis to jeden z trzech przedstawicieli rodzaju Atypus w Europie. Ten absolutnie uroczy koleżka to również jeden z ponad 2600 gatunków ptaszników na tej planecie. Wiem, informacja, że w Europie występują jakiekolwiek ptaszniki z pewnością poprawiła waszą niedzielę, porozmawiajmy więc sobie dalej o tym gryzielu, dobra?

Gryzielowi jakoś zapomniało się, że jak każdy porządny ptasznik powinien mieszkać w tropikach – kolega ten mieszka jednak na terenie muraw kserotermicznych i (zaskakujące) stepów. Do kopania nor potrzebuje bowiem raczej płaskawego terenu z piaskiem, żwirem lub lessem; te kilkanaście centymetrów w głąb ziemi wykopać łatwo nie jest. Taki rękaw, z reguły przykryty oprzędzią, stanowi miejsce zaczajenia się naszego Atypus muralis. Jeśli jakiś pechowy owad/wij/ewentualnie ślimak akurat dadzą się nabrać na taką pułapkę, gryziel wbije w nich kolce jadowe.

A cóż to za kolce jadowe! Umieszczone na nawet pięciomilimetrowych szczękoczułkach (stanowiących tym samym 1/3 ciała tego pajęczaka) już na starcie dobrze pokiereszują ofiarę. Chociaż ofiara sama w sobie nie jest szczególnie imponująca.

Sam gryziel zazwyczaj ma jakieś zaledwie 15 milimetrów.

Autor: Radek Šich

Opublikowano wPajęczaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.