Menu Zamknij

Ardea cinerea – Czapla siwa

Czapla siwa to mniej więcej metrowy ptak, który średnio waży 2 kilogramy. Zamieszkując naprawdę sporą część świata – Europę, Afrykę i Azję – czapla lubi różne środowiska. Brzegi rzek, brzegi jezior, namorzyny, pola ryżowe, trzcinowiska oraz mokradła. Czapli pasuje całkiem sporo miejsc.

Znaczy no, koleżanka nogi ma długie, szyję ma długą, zżera prawie wszystko od ryb i płazów po owady i małe ssaki; potrafi za swój posiłek obrać nawet inne, drobniejsze ptaki wodne. Czapla jest bowiem bardzo cierpliwa, potrafi godzinami stać bez ruchu, czekając na ten wyjątkowy, odpowiedni moment. Taki odpowiedni moment ma miejsce zazwyczaj o świcie lub zmierzchu, Ardea cinerea nie pogardzi jednak przekąską w ciągu dnia.

No ja też bym nie pogardziła, szczególnie na takim mokradle. Mokradła (do których zazwyczaj w szerokim rozumieniu zalicza się torfowiska, bagna i rozlewiska) uznawane są za jedne z najbogatszych na Ziemi siedlisk – łączą one bowiem cechy środowisk wodnych i lądowych. Oprócz bycia miejscem zamieszkania dla ogromnej liczby gatunków roślin, zwierząt i grzybów, mokradła dodatkową pełnią funkcje takie jak przetwarzanie węgla czy retencja, zjawisko polegające na zatrzymywaniu wody.

Nic więc dziwnego, że czapla siwa ma tak szeroką dietę. Żal z takiego bogactwa nie skorzystać.

2 lutego to Światowy Dzień Mokradeł.

Źródło: Pikrepo

Opublikowano wRóżne okazje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.