Menu Zamknij

Rhinomuraena quaesita – Murena wstążkowa

MNIAM! Gratulacje, zostaliście właśnie pożarci przez murenę wstążkową. Tylko co to znaczy?

No najpewniej, że jesteście niewielką, zamieszkującą rafy koralowe rybką; dokładniej taką z okolic Oceanu Indyjskiego. I daliście się skusić na nozdrza o płatkowatym kształcie smakowitych wodorostów. Albo chcieliście bliżej poznać pana murenę. Tak, pana; płeć tego gatunku poznać można nawet z tej perspektywy.

Rhinomuraena quaesita jest bowiem całkiem wyjątkowa, w ciągu życia kolory zmienia jak rękawiczki, a z nimi również często płeć. Wszystkie młodociane mureny wstążkowe zaczynają jako zupełnie czarni młodzieniaszkowie, którzy z wiekiem nabierać będą barwy niebieskiej z żółtymi dodatkami. Naprawdę eleganckie z nich wstążki – a przynajmniej, dopóki nie osiągną około jednego metra. Wtedy nadchodzi czas na ZMIANY.

Zmiana koloru już była, oczywiście, ale dobrze byłoby zmienić go jeszcze raz. I to z płcią. CO TO U LICHA MA BYĆ ZA GENDER?!

Murenki nasze żyją bowiem około 20 lat i spędzają je całkowicie w radości jako samce, wciskając się w wgłębienia w dni i spokojnie unoszą, nawet latami zostając w jednym miejscu. Kiedy jednak osiągną ten dostojny wiek prawie dwudziestu lat, zaczynają zmieniać kolor niebieski na żółty, prawie cytrynkowy – a wraz z nim swoje organy rozrodcze. Mogą składać wówczas jaja i jakiś miesiąc dożyć jako samice.

Dobrze mieć taką fajną perspektywę z obu stron, nie uważacie?

Autor: Christian Gloor

Opublikowano wRyby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.