Menu Zamknij

Gymnogyps californianus – Kondor kalifornijski

Dzisiaj największy ptak lądowy z Ameryki Północnej, czyli olbrzym o rozpiętości skrzydeł do nawet 3 metrów. Niesamowity olbrzym, który powrócił z martwych.

Nie no, może troszkę przesadzam – ale tylko troszkę. Kondor kalifornijski jest bowiem jednym z fascynujących gatunków, którym zdarzyło się prawie wyginąć. Doprowadzili oczywiście do tego ludzie, którzy „przy pomocy” kłusownictwa, niszczenia siedlisk i zatruć ołowiem ograniczyli całą dziką populację Gymnogyps californianus do zaledwie kilkudziesięciu osobników! Taka bardzo, ale to bardzo niefajna sytuacja miała miejsce dokładniej w 1987 roku. Rząd USA wziął jednak sprawę w swoje ręce, wyłapał (spokojnie!) wszelkie dzikie okazy i wymieszał z nieco większą liczbą osobników z kalifornijskich zoo. Tam, chociaż nie było to łatwe, doprowadzono do odnowienia populacji i już 4 lata później zaczęto wypuszczać nowe kondory w dzikie tereny. Obecnie, pełna liczba wszystkich Gymnogyps californianus to prawie 500 osobników!

Oczywiście, wciąż jest to jeden z najrzadszych ptaków na świecie, nie sposób go jednak przegapić na kalifornijskim niebie. Nie bez powodu ten gigant został więc bohaterem wielu mitów i tradycji rdzennych Amerykanów.

No przyznajcie, już po spojrzeniu widać, że jest magiczny.

Zdjęcie zostało zakupione dzięki środkom Oficyna Multimedialna Teraz Wiedza.

P.S. Dziwactwa na zdjęciach to oznaczenia ornitologiczne, zupełnie nieszkodliwe.

Opublikowano wPtaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.